Tarsus Diyaliz

+90 324 614 68 69
Bilgi Bankası

Tedavi Seçenekleri

Tedavi Seçenekleri

Böbrekleriniz yetersiz kalırsa, üç temel tedavi türü bulunur ve her üç tedavi türü de tüm dünyada başarılı bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

  • Hemodiyaliz
  • Periton diyalizi
  • Organ nakli

Hemodiyaliz (HD)

Hemodiyaliz, kanın vücudun dışında bir diyaliz makinesi ile filtrelendiği bir tedavidir. Hemodiyaliz sırasında bir damardan kan çekilir ve diyaliz makinesi adı verilen sentetik bir filtreden geçirilir. Bu diyaliz makinesinde kan vücuda dönmeden önce temizlenir, bu nedenle diyaliz makinesi “yapay böbrek” olarak da adlandırılır. Hemodiyaliz, genellikle bir diyaliz ünitesinde haftada üç kez en az dört saat boyunca yapılır. Klinik temelli bir diyaliz tedavisinin bir alternatifi ise evde tanıdık bir ortamda tedavi edilmektir. Farklı türlerde ev diyalizi, hastaların tedavilerini günlük rutinlerine uyarlamalarına izin verir. Bununla birlikte her tedavinin kendine göre zorlukları vardır.

 

Modern diyaliz makineleri ile haftada üç kez en az dört saat süren hemodiyaliz oturumu genellikle ihtiyacınız olan şeydir. Bu süre boyunca hastalar diyaliz makinesine bağlı kalır. Sağlıklı böbreklerin hafta boyunca sürekli yaptığını diyaliz makinesinin haftanın on iki saatinde yapmaya çalıştığı göz önüne alındığında bu gerçekten dikkate değerdir. Doğru adımları atarak mümkün olduğunca sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olabiliriz.

Periton Diyalizi (PD)

Periton diyalizinin adı, kanın peritonda (boşluğu dolduran membran) filtrelenmesinden gelir. Periton boşluğu diyaliz sıvısını saklar ve filtrasyon periton boyunca gerçekleşir. Toksinler ve aşırı sıvı, öngörülen bekleme süresi boyunca periton zarından geçer.

 

Kalıcı bir boru veya kateter periton boşluğuna yerleştirilir. Boru aracılığıyla diyaliz sıvısı boşluğa beslenir ve kandaki yabancı maddeleri emmesi için bekletilir. Daha sonra sıvı bir torbaya boşaltılır ve yerine yeni sıvı konur. Bu doldurma ve boşaltma işlemi, gün boyunca manuel olarak yapılabilir. Alternatif olarak geceleyin otomatik olarak bir döngüleyici ile yapılır. Her iki durumda da, kendinizi prosedürü yerine getirebilecek yetenekte ve güvende hissetmeniz gerekecek.

 

Periton Diyalizi kimler için doğru seçimdir?

Periton diyalizinin daha iyi bir seçenek olabileceği zamanlar vardır. Ancak çoğu kez bu tıbben yönlendirilen bir seçimdir. Örneğin bazı kalp veya damar hastalıkları türleriniz varsa. Kısıtlı vasküler giriş nedeniyle, periton diyalizi genellikle küçük çocuklar tercih edilen bir tedavi seçeneğidir. Evde diyalizi seçmek çocukların okula devam etmelerini de sağlar.

Böbrek nakli

Böbrek nakli, yaşayan veya ölen bir bağışçıdan kronik böbrek hastalığı olan bir kişiye sağlıklı bir böbreğin naklinin yapılmasını içerir. Yeni bir böbrek almak, böbrek hastalığının çaresi değil bir tedavisidir. Kronik böbrek hastalığı olan birçok hasta böbrek nakli için uygun bir adaydır. Ama herkes değil.

 

Bir tedavi seçeneği olarak organ naklini keşfetmek isterseniz, ilk adım olarak kişisel durumunuzu nefroloji uzmanınızla tartışmalısınız. Nefroloji uzmanı tavsiyede bulunmadan önce sağlık ve böbrek durumunuzu değerlendirir. Eğer nefroloji uzmanınız iyi bir organ nakli adayı olacağınıza karar verirse, çoğu zaman muayene ve testleri tamamlamanız gerekir. Ardından doktorunuz, vefat eden bireylerden böbrek almak için sizi ulusal nakil bekleme listesine yerleştirebilir veya uyumlu bir canlı donör bulabilir.

 

Organ nakli, hem zaman ayırmanız hem de düşünmeniz gereken son derece kişisel bir konudur. Belki de durumunuz hakkında nefroloji uzmanınızla konuşarak işe başlayabilirsiniz. İkiniz de naklin bir seçenek olduğu konusunda hemfikirseniz ve canlı bir donörünüz yoksa, karar hakkında daha fazla düşünürken kendinizi bekleme listesine yazdırabilirsiniz.Organ naklinin faydaları ve dezavantajları hakkında başkalarıyla konuşmak, sizin için en iyi şeyin ne olacağı hakkında bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Soru, Görüş ve Önerileriniz İçin