ÖZEL TARSUS DİYALİZ MERKEZİ

               

Tr En

      

 

 

 

 

 

 

"HAYATINIZ BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR"    

TEDAVİ

İLETİŞİM

İK

ANASAYFA

DONANIM

       
  Tarsus: (Yunanca: Ταρσός, okunuşu: Tarsos; Ermenice: Տարսոն, okunuşu: Darson ya da Tarson), Mersin.
Türkiye'nin en büyük ilçesi Tarsus'tur. İlçe Berdan ovasından (Tarsus ovası) kuzeye dogru engebeli arazi boyunca son yillarda hizla gelişmektedir. Çok zengin bir tarihi olup, ilahi dinler açısından önemli bir kenttir. Kuran-ı Kerim'in Kehf Suresinde geçen Eshabı Kehf (Yedi Uyurlar)ın kaldığı mağaranın Tarsus'ta olduğu söylenmektedir.Müslümanlar bu önemli merkezi ziyaret etmektedirler. İncil'in yani Yeni Ahit'in yazarlarından biri olan Pavlus da Tarsus doğumludur. Bu merkez Hristiyanlarca hac yeri olarak kabul edilmektedir. Kudüs'teki Kıyamet Kilisesinden sonraki en kutsal kilise olan st. Paul kilisesi ve St. Paul kuyusu Tarsus'ta bulunmaktadır. Bunların yanı sıra dünyanın ilk kanalizasyonlu Tarihi Roma Yolu, Roma hamamı'da Tarsus'tadır. Kleopatra Kapısı da şehrin en eski kalıntıları arasındadır. Şelalesi ve özellikle Tarsus Barajı gezip görülesi yerlerden olup turizm açısından mükemmel bir tarihe ve de doğal güzelliklere sahiptir.
 
 
  Ekonomi: M.Ö. 5000 yılına dayanan tarihinde görkemli dönemler yaşayan, çeşitli uygarlıklara kent merkezliği yapan, doğulu kervanların uğrak yeri ve ticaret merkezi olan ilçe, bu ticari özelliğini günümüzde de korumaya çalışmaktadır. Bereketli topraklara sahip olan Çukurova’da her türlü ziraatın yapılması ve sanayinin ham maddesi olan ürünlerin bolluğu, bu bölgede sanayinin gelişmesinde en önemli faktör olmuş. 1800'lü yılların ikinci yarısında, bölge potansiyelinin farkında olan yabancı ülkeler, pamuğun ilk işleme biçimi olan çırçır fabrikalarını faaliyete sokmuştur. Çırçır işletmelerinden iplik fabrikasına ilk geçiş, 1887 yılında Mavromati ve Şürekası İplik Fabrikası'nın açılmasıyla gerçekleşmiştir. 1920'de bölgede Tarsus Konserve Osmanlı A.Ş. kurulmuş ve Tarsus sanayisi daha da gelişmeye başlamıştır. Türkiye'de ilk elektrik enerjisi 15 Eylül 1902'de ilçede üretilmiş.
  Tarsus'un Ticaret Borsası'ndaki yıllık işlem hacmi 36 trilyon dolaylarındadır. Bölge, ülke ekonomisinin küçülme tehlikesi yaşadığı dönemlerde bile üretime devam etmeyi başarmış ve hatta ihracat yapmıştır.Tarsus’tan yurt dışına satılan malların büyük çoğunluğunu tarıma dayalı sanayi ürünleri oluşturmaktadır. İhracatın %65’ini tekstil ürünleri kapsar. Bunun dışında gelişmiş sektörler arasında gıda, inşaat ve metal sayılabilir. Tarsus'un en çok dış satım yaptığı ülkeler arsında Fransa, Hollanda ve ABD yer almaktadır. Tarsus'ta Çukurova Sanayi,Berdan Tekstil, İzocam, Trakya Cam ve Çukurova Makina İmalat Sanayi gibi önemli tesisler yer almaktadır. Ancak bu fabrikalar dışında ekonomide çok büyük bir durgunluk vardır.
  Tarsus'un ekonomisinde tarım önemli gelir kaynağıdır.Türkiyenin en verimli toprakları yine Tarsustadır. 202.400 hektarlık ilçe toprağının 154.902 hektarı tarım arazisi, 62.786 hektarı orman ve fundalık, 4080 hektarı çayır ve mera, 20.632 hektarı tarım dışı arazidir. Tarım alanlarının büyük bölümünün sulanması, gübrelenmesi ve yeni tekniklerin uygulanması ile toprağın verimi artırılmakta, ürünler iyi değerlendirilmektedir. Mersin ilinin en verimli ve en geniş tarım arazisi, Tarsus'un ovalık yöresindedir. Bununla beraber iklimin tarıma elverişli olması bu arazilerde her çeşit tarımın yapılmasını sağlamaktadır. Ovalık araziler de, ilkbaharda turfanda sebze ve meyveler, daha sonra sebze, kiraz ve üzüm ekilmektedir.
  Kış mevsiminde ise papaya, liçi, ananas, portakal, mandalina ve limon meyvelerinden başka kışlık sebzeler ekilir.Pamuk, susam ve soya gibi yağlı tohumlu bitkilerden tahılların her çeşidine kadar tarla ürünlerinin ekimi bu verimli arazilerde yapılır. Yine Tarsus'ta iyi kalitede Kolombiya kahvesi üretimi denemeleri olumlu sonuç vermiştir.. Tarsus'un bazı köylerinde kurulan sığır İslah istasyonlarında çok verimli Holştayn tipi sığırlar yetiştirilmektedir.
  Sanayi yönünden de Mersin'in Merkez'den sonra en gelişmiş ilçesi Tarsus'dur. İlçenin tarım ürünlerini değerlendiren sanayi kuruluşları dışında, ülke ekonomisi için önemli olan tarım aletleri, makine yedek parçaları, takım tezgahları yapan fabrikalar, şekerli yiyecek imalathaneleri, tuğla ve seramik fabrikaları, tekstil fabrikaları ve otomotiv sanayi vardır.
 
 
  Gezilecek yerler

-Tarsus Şelalesi
-Gözlükule
-Antik Yol
-Nusret Mayın Gemisi ve Canakkale Anıtı
-Tarsus Barajı
-Eshabı Kehf Mağarası
-St.Paul Kilisesi ve Kuyusu
-Kleopatra Kapısı
-Kemer altı
-Şahmaran Hamamı
-hz.Bilal-i Habeşinin Mekanı
-Danyal aleyhisselam'ın Türbesi
-sağlıklı köyü,ROMA YOLU
-kırkaşık bedesteni
-donuktaş
 
 
  Yöresel Yemekler

-Cezerye
-Humus
-ATOM, Şalgam suyu
-Analı kızlı
-Kerebiç
-Tarsus Beyazı(üzüm türü)
-Yüksük çorbası
-Tantuni
-Keçiboynuzu(HARNIP)(meyve)
 
       

 

        DİYALİZ TEDAVİSİ

     
  Böbrek hastalıkları tanı ve tedavileri hastalıktan korunma yolları, diyaliz tedavisi hakkında genel bilgiler..  
 

Böbrek hastalıkları tanı ve tedavileri hastalıktan korunma yolları, diyaliz tedavisi hakkında genel bilgiler..

 FACEBOOK

     
  Facebook sayfamızı ziyaret ederek sağlık merkezimiz hakkında son haber ve duyuruları takip edebilirsiniz..  
 

Facebook sayfamızı ziyaret ederek sağlık merkezimiz hakkında son haber ve duyuruları takip edebilirsiniz..

 TARSUS

     
  Tarsus hakkında genel bilgiler: Tarihçe, Ulaşım, Gezilecek Yerler, Müzeler, Ne Yenir, Ne Alınır, Yapmadan Dönme..  
 

Tarsus hakkında genel bilgiler: Tarihçe, Ulaşım, Gezilecek Yerler, Müzeler, Ne Yenir, Ne Alınır, Yapmadan Dönme..

Copyright © 2006-2011 Tüm Hakkı 'KLEOPATRA ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ San. & Tic. Ltd. Şti.' aittir.

Bu Web Sitesi TeknoEN Bilişim Teknolojileri tarafından tasarlanıp yayınlanmaktadır.
diyaliz